top of page

20 NİSAN HİBRİT GÜNEŞ TUTULMASI

Geldik yılın en önemli gökyüzü olaylarından biri ve belki de 2023 yalına damgasını vuracak olan etkiye. Sıkı tutunun başlıyoruz.

 

20 Nisan tarihinde Türkiye saatiyle saat 07:12’de 29° koç burcunda Hibrit bir güneş tutulması meydana gelecek. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki hibrit güneş güneş tutulması demek dünyanın farklı yerlerinden farklı şekilde gözlemlenecek olması demektir. Bu tutulma Pasiflik, Avustralya, Hint okyanusu ve güney doğu Asya bölgelerinde gözlemlenecek. Özellikle bu bölgelerde şiddetli deprem ve belki de buna bağlı tsunami söz konusu olabilir. Endonezya, Malezya, Jakarta, Filipinler taraflarında ve boydan boya o hat özellikle bu bahsettiğim etkinin gözlemleneceği yerler olabilir. Genellikle hibrit güneş tutulmaları, diğer tutulmalardan çok daha sert mizaçlı ve takribi beş sene kadar üzerimizde etkili olan tutulmalardır. 129. Saros döngüsünün uzantısı olan tutulma en son 8 Nisan 2005 ve 29 Mart 1987 yıllarında yaşanmıştı. Ancak bu Saros döngüsüne ait en yakın Ay tutulması ise 27 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşmişti ki bu tutulma ile o dönemden bu yana hayatınıza etki eden bazı konularla ilgili bir tamamlanma enerjisi yaşayabilirsiniz.

 

 Harita genel anlamda incelendiğinde anın yükseleninin 18° boğa burcu olduğu görülmektedir. Boğa burcunun zaten sabit nitelikte bir burç olmasının yanı sıra yükselen derecesinin de 18° gibi yine sabit bir etki de yer alması, bizim ısrarla değiştirmemek için inat ettiğimiz her konuyu tam olarak gündemimize getirmeye hazırlandığını gösteriyor. Kısacası sıkı sıkıya sahip çıktığımız veya tutunduğumuz her konu bu tutulmayla beraber ne yazık ki yerle bir olacak diyebilirim. Tutulmanın 29° koç burcu gibi son derece krizli bir derecede olması ve haritanın on ikinci evinde olması sebebiyle kurbana düşsek de, zorlansak ta hayatımızın tepeden tırnağa değişeceğini gösteren bir harita ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek durumundayım. Ben bu haritayı ilk gördüğüm an Şems-i Tebrizi’nin şu sözü aklıma geldi; “Nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını.” Aslında tam olarak bu tutulmanın özeti niteliğinde bir söz diyebilirim. Evet belki yanacağız, kül olacağız ancak güçlenerek küllerimizden doğacağız bu tutulma ile birlikte. Yazının devamına geçmeden önce hemen şu konuda uyarıda bulunayım ki ne yazık ki çok tatlış etkiler olmadığı için, pembe bulutlarla çevrili bir yazı olmayacak. Ancak bu tutulma Kuzey Ay Düğümü bendinde bir tutulma olduğu için aslında bizleri geleceğe taşıyacak olan bir tutulma olacak, eski ve çürümüş olanı geride bırakmamızı sağlayacak. Özetle küllerimizden yeniden doğduğumuz da artık çok daha güçlü ve yıkılmaz olacağız. Bu tutulma ile birlikte hepimizin hayatında yepyeni beş yıllık bir dönem başlıyor ve mevcut yaşamlarımızda bırakmamak için direndiğimiz eski konuları arkamızda bırakarak yepyeni hayatlarımıza adım atmamızı sağlamak durumundayız ve bu tutulma seve seve bunu bizlere yaptıracak.

Tutulma Mirach sabit yıldızı ile birlikte çalışıyor ve Plüton ile olan kare açısı sebebiyle de özellikle evlilikleri gündeme taşıyacak ve bir çok evliliği de bitirecek olan bir tutulma diyebilirim. Kolektif alanda ise kadınlardan yana bazı Skandal haberler ya da olaylar gündem olabileceği gibi, yine kolektif alanda şiddetli ölümlerin söz konusu olabileceğini de vurgulayan bir harita bizleri bekliyor. Harita Uranyen prensipte incelendiğinde ise özellikle savaş ve yepyeni ölümcül silahlar ciddi anlamda konuşulmaya başlanacak diyebilirim. Bu tutulma Plütonik bir tutulma ve bu tutulmadan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ne yazık ki. Hem bireysel hayatlarda hem kolektif alanda köklü değişimler hayatımızın gerçeği olacak. Bireysel hayatlarda arada üçüncü kişi faktörünün devrede olduğu evliliklerde ifşalar ve bitişler söz konusu olacaktır. Tam da bu sebeple çok ama çok dikkat! özellikle de bu duruma sebep olan taraf sizlersiniz. Hera asteroidi bu tutulma ile çalıştığından ötürü ve tutulma kardinalinde Lilith’in yer alması bizlere bu durumu fazlasıyla vurguluyor. En önemlisi ise Hera ihanet konularında adaleti sağlamaya ant içmiş ve 29 derece ile bitsin ki taze, temiz ve saf olan evlilikler gündeme gelsin diyor adeta. Bu tutulmanın diğer önemli göstergesi ise MC/Plüton orta noktasının hemen üzerinde gerçekleşmesi. Buda demek oluyor ki birçok kişinin statüsünde değişiklik olacak. Bugün evli olan birçok kişi yarın bekarlığa düşeceği gibi, bugün bekar olan birçok kişinin de yarın evlendiğini görebileceğiz. Bazıları için ise kariyer hayatlarında köklü değişiklikler söz konusu olacaktır. Zaten Plüton bu tutulmaya adeta damga vurarak ay düğümlerini ve tutulmayı kareliyor. Bu dizilim, kadersel bitişler ve dönüşümler yaşanacağını, adeta geleceğimizi göremediğimiz bir dönüm noktasında olacağımızı bizlere gösteriyor. Tutulmanın kardinali incelendiğinde ise Mars Uranüs orta noktası ile birlikte çalışması, sistemin bizlere tekrar ve üstüne basa basa 'istediğin kadar zorlansan da dirensen de bu değişim kaçınılmaz' diyor. O zaman ben de sizlere;' itaat et rahat et ve direnmekten vazgeç' diyebilirim en fazla. Kısacası çevrenize dönüp bir bakın bakalım önümüzdeki aylarda ne bitmez dediğiniz evlilikler bitecek. Kolektif alanda ise yepyeni savaş silahları ve bunların imalatına tanıklık edeceğiz. Ne yazık ki bu silahlardan bazıları nükleer silahta olabilir ve gene ne yazık ki 29 derece Koç direk olarak savaş demektir. Bunun aksini ifade etmek çok isterdim ancak ne yazık ki bu bir gerçek.

 

Öte yandan daha önce defalarca belirttiğim üzere 29 derece bir burcun en krizli derecesidir. Koç Burcu ise zaten Mars yönetiminde olan bir burç olduğundan, polis, ordu, asker, itfaiye, savaş, yangın hep Koç Burcu ile ilgilidir. Bu tutulma ile birlikte önümüzdeki süreçte savaşın seyri ciddi anlamda değişecek ve son derece ciddi boyutlarda agresyon enerjisini açığa çıkarmakla kalmayıp ne yazık ki global ölçeğe yayılım sağlama potansiyeli görülecektir. Üçüncü dünya savaşının ayak sesleri bu tutulma ile duyulmaya başlayabilir. Global anlamda büyük ölçekli yangın, patlama, savaş ve kazalar ne yazık ki önümüzdeki süreçte dünya genelinde sıklıkla gözleyeceğimiz konular olacaktır. Plüton'un kare açı etkisinde olması, yer altı kaynaklarında kaza ya da patlamaların söz konusu olabileceğini vurguladığından önümüzdeki süreçte volkanik patlama, yer altı ulaşım araçlarında patlama ya da kaza, deprem hareketliliği görülebilir. Bir diğer önemli etki ise yer altı dünyasının isimlerinin gündeme gelebileceğini söyleyebilirim. Bu insanların yapacakları bazı suikast girişimleri ya da bu insanlara yönelik suikast girişimleri söz konu olabilir. Bu tutulmanın etkisi ile birlikte önümüzdeki birkaç ay içerisinde Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa’ya dair acı bir haber gelebilir. En önemli etkilerden bir diğeri ise önümüzdeki birkaç ay içeresinde bu tutulmanın tetiklendiği zamanlarda (ki bu zamanları sizlerle paylaşıyor olacağım) çeşitli bölgelerde intihar saldırıları ya da bombalı saldırı gibi durumlar görülebilir. Fakat bu tutulmadan en fazla Amerika nasibine düşeni alacak diyebilirim. Amerika’da çok sayıda evin hasar görmesine sebep olacak bir kasırga söz konusu olabilir. Bu tutulma ile birlikte çocuk ve gençlerin sağılık problemleri gündeme gelebilir. Belki de covid aşılarının çocuklar ve gençlerin sağlığında birtakım olumsuzluklara sebep olduğu tartışılırken, kadınların doğurganlıklarında da birtakım sorunları tetiklediği konuşulmaya başlanabilir. Öte yandan ise çocuk ve gençlerin zehirlenme konuları gibi durumlar söz konusu olabilir. En önemli etkilerden bir diğeri ise suların sebep olduğu tahribatlar olacaktır. Sel, tsunami gibi haberlere tanıklık edebiliriz. Bir diğer etki ise sulardan kaynaklı zehirlenmeler, virütik olaylar ve salgınlar söz konusu olabilir. Yine deniz ulaşım araçlarına yönelik saldırı ya da kazalar görülebileceği gibi ülkemizde de boğaz kullanımına yönelik bazı değişiklikler, düzenlemeler sebebiyle dış ülkelerle oluşabilecek gerginlikler söz konusu olacaktır.

 

Hibrit tutulmaların yaşandığı yıllarda her zaman ses getiren olaylara tanıklık etmişizdir ve çoğunlukla da çatışma enerjisinin aktive olduğu zamanlar olarak damga vuran tutulmalar olmuşlardır ki bu seferki de farklı olmayacak. Hemen tutulmanın ardından 24 Nisan tarihinde gerçekleşecek Jüpiter Eris kavuşumu da bu etkiyi güçlendirecektir. 2013 yılında gerçekleşen Hibrit tutulma ile gezi parkı olaylarının gözlemlenmesi tabii ki tesadüf değil. Bu tutulma ile birlikte de toplumların ayrışması ve fikir çatışmaları, inanç çatışmaları ya da farklı sebeplerle toplumların, halkların ikiye bölünmesine şahitlik edeceğiz. Tabii ki bu belirttiğim etkileri sadece ülkemiz açısından değerlendirmek yanlış olur. Yukarıda birçok yerde belirttiğim üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde halk isyanları ve halkın fikir ayrılıkları yaşamaları ve belki de bu isyanlar ve karışıklara karşı kolluk kuvvetlerinin son derece sert müdahalesi söz konusu olabilir. Bir dönem Amerika’da polisin aşırı güç kullanarak Georgia Floyd’u boğarak öldürmesi ve bunun sonucunda halkın isyanı gözlenmişti. İşte bu ve benzeri aşırı güç kullanımına bağlı masum vatandaşların ölümü ya da ağır yaralanması sonucunda büyük çapta isyanlar ve belki de iç savaşlar söz konusu olabilir. Bazı ülkelerde ise iç savaş ve global savaşlara bağlı olarak sınırların yeniden çizilmeleri gerektiği sorgulanabilir. Dünya genelinde birçok ülkede lider konumda olan insanların değişeceğine, daha genç ve yenilikçi yapıdaki kişilerin devlet yönetimine geldiklerine şahitlik edebiliriz.

Ülkemiz açısından harita incelendiğinde ise Kronos ile çalışan tutulma özellikle yönetimsel değişikliklerin söz konusu olduğunu vurguluyor. Ancak bu tabii ki akşamdan sabaha olmayacak. Haritanın 11. Evinde gerçekleşecek tutulma ile ülkemizde de bazı sivil toplum örgütleri, sanatçılar ya da siyasi gruplar bir araya gelerek devlet otoritesine karşı tepkisel gösteriler düzenlemek isteyebilir. Bazı grupların ise birbirlerine karşı sert tepkileri söz konusu olabilir. Bu süreçte ülkenin bütünlüğünü korumak adına birtakım önlemler ve belki de OHAL gibi kararlar alınması söz konusu olabilir. İleriki dönemde ise yapılan atamalar ve yönetim kadrolarında ciddi incelemeler ve iç içe geçmiş kurumlara yönelik müdahaleler gözlemlenebilir. Ülkemizde de yine irili ufaklı depremler gözlemlenebilir. Astrokartografi ile incelenen haritaya göre tutulmadan en fazla etkilenecek bölgeler arasında Bolu, Düzce, Adapazarı, İstanbul, İzmit, Yalova, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Burdur, Konya, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya gelmekte.

Bütünün en yüksek hayrına tecelli etmesi dileğiyle.

 

Koç ve Yükselen Koç: Burcunuzda gerçekleşecek olan tutulma ile sizlerin hayatı tamamen değişecek sevgili koçlar. Hem dış görünüşünüz de hem de hayatınızın büyük çoğunluğunda Radikal bazı değişimler gerçekleşecektir. Sizin hayatında yepyeni bir sayfa ve yeni başlangıçlar yaşanacak olsa da sağlığınıza da dikkat etmeniz de fayda var bu süreçte.

 

Boğa ve Yükselen Boğa: bu tutulma ile beraber sizler özellikle arkanızdan dönen gizli kapaklı her türlü konu ile yüzleşebilirsiniz. Bu durum korkularınızı biraz tetiklese de bazı bağımlılıklardan kurtularak aslında size hizmet etmeyen her tür kişi ve konudan arınmanızı sağlayacaktır. Ancak bu süreçte kendinizi biraz inzivaya çekmek isteyebilirsiniz.

 

İkizler ve Yükselen İkizler: Bu tutulma ile beraber sosyal çevrenizi ve arkadaş çevrenizi tepeden tırnağa değiştirme kararı alabilirsiniz. Çok güvendiğiniz bazı arkadaşlarınızın arkanızdan yaptıkları konuşmalar veya birtakım oyunlar canınızı sıkacaktır. Ancak günün sonunda belki de kaliteli bir azınlıkla yolunuza devam edeceksiniz ve bu sizin için en hayırlı olan olacaktır.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç: Bu tutulma ile birlikte iş ve kariyer konularında bazı yenilikler söz konusu olabilir. Bazı yengeçler anne ya da babalarının sağlık sorunlarıyla ilgilenmek durumunda kalabilirler bu süreçte. Ancak bazı okurlarımın ise sosyal statüleri önümüzdeki dönemde değişecek diyebilirim. Bu ne demek derseniz, önümüzdeki dönemde bazılarınız evlilik yoluna girebilirler.

 

Aslan ve Yükselen Aslan: Bu tutulma ile birlikte bazı Aslanlar yurt dışına yerleşme ya da yurt dışında eğitim alma konusunu iyiden iyiye hayatına alabilirler. Bazılarınızın ise yurt dışı seyahatleri hızlanabilir. Ancak mahkeme ve hukuk konularında da hareketlilik söz konusu olacaktır. Şu sıralar süregelen bir mahkemeniz yoksa ileri ki dönemde bu konular gündeminizi fazlasıyla meşgul edebilir.

 

Başak ve Yükselen Başak: Bu tutulma ile birlikte borçlar, alacaklar ve krediler konusunda bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı başaklar bu süreçte ameliyat kararı alabilir veya bir operasyon geçirmek durumunda kalabilirler. Ancak özellikle altını çizmek istediğim konu ise beklediğiniz parasal kaynaklar noktasında bazı zorlanmalar ve sıkışıklıklar yaşayabilirsiniz. Yeni bir kredi yine bu tutulmanın etkilerinden biri olarak tezahür edebilir.

 

Terazi ve Yükselen Terazi: Bu tutulma sizlerin ortaklık ve evlilik konularını hareketlendirmeye hazırlanıyor. Bazı Teraziler bu tutulma ile birlikte evlilik yoluna girerken bazı evli olan okurlarım ise gizli saklı konuların açığa çıkması sebebiyle bitiş yoluna girebilirler. Bazı düşmanlarınız ile yüzleşmek durumunda kaldığınız zamanlar geçirebilir ve bazı davalarla uğraşabilirsiniz.

 

Akrep ve Yükselen Akrep: Bu tutulma ile birlikte yaşam alanınız, günlük rutininiz tamamen değişecek diyebilirim. Bazılarınızın yaşam alanı, bazılarınızın ise işlerinde radikal bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Bu süreçte ufak tefek sağlık sorunları yaşayabilirsiniz ve hatta bazı okurlarımın yeni bir evcil hayvan edinmesi söz konusu olabilir.

 

Yay ve Yükselen Yay: Bu tutulma sizlerin aşk hayatınızı hareketlendirmeye hazırlanıyor diyebilirim. Yepyeni bir aşk macerası kapınızı çalabilir ve uzun soluklu bir ilişki yaşayabilirsiniz. Yeni bir hobi edinebilir ve bunu hayatınıza entegre etmek isteyebilirsiniz. Evliliği devam eden okurlarım ise ailelerini yeni bir bebek ile taçlandırmak isteyebilirler.

 

Oğlak ve Yükselen Oğlak: Bu tutulma sizleri ev ve aile konularında etkilemeye hazırlanıyor. Bazı okurlarım bu tutulma ile birlikte ev alımı, ev satımı ya da ev değişikliği konularında hareketli zamanlar geçirebilir ve taşınma kararı alabilirler. Aynı zamanda ailenizin problemleri canınızın biraz sıkılmasına sebep olabilir. Arsa, ev ve taşınmazlarla alakalı bazı gizlenen konular aile içerisinde karışıklık yaratabilir.

 

Kova ve Yükselen Kova: Bu tutulma ile birlikte iletişim ve eğitim konuları sizlerin hayatında etkin rol oynamaya başlayabilir. Yeni bir eğitim programına dahil olmak isteyebileceğiniz gibi yeni bir projeye de başlayabilirsiniz. Ancak özellikle kardeşler, kuzenler ve komşularla olan ilişkilerinizde bazı karışıklıklar ve arkanızdan dönmüş bazı gizli kapaklı konular caninizi sıkabilir.

 

Balık ve Yükselen Balık: bu tutulma sizlerin maddi manevi kazanımlarınız noktasında sizlerin etkilemeye hazırlanıyor. Birikiminizi bir alana yatırmak isteyebilirsiniz. Bazı okurlarım bu süreçte yeni bir gelir kaynağı elde edebilir veya mevcut çalışma alanını değiştirmek durumunda kalabilir. Yine vermiş olduğunuz bazı borçların tahsilatı söz konusu olabilir fakat bu çokta kolay olmayacak diyebilirim

bottom of page