top of page

2022 Ye Kısa Bir Bakış

Hoş geldin 2022 ve umarım bizi geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi üzmezsin. 2021 yılının birçok alanda değişim yılı olacağını zaten söylemiştik, şimdi ise 2022'nin daha köklü değişimlere gebe olduğunu belirtmeliyim. Geçtiğimiz yıl değişimin fitilini Satürn Uranüs kareleri etkinleştirdi ancak bu yıl Ocak ayında ay düğümleri Boğa-Akrep hattına geçecek ve bundan sonraki 1,5 yıl ana konularımız ekonomi, finans ve toprak alanındaki köklü değişimler olacaktır.

 

2022 yılına ilk adım attığımız anda Venüs Retro konumda olacak 2023 yılına adım atarken ise Mars Retro hareketinde olacak. Bu da demek oluyor ki özellikle bireysel alanda ilişkiler ön planda olacak. Daha önceden ayrılık yaşadığınız ve aranızdaki bağın kopmadığı ilişkileri yarım kalmış aşıkların yılı 2022 olacak diyebilirim.  Yılın tamamında Uranüs Boğa burcundaki transitine devam ederken maddi olarak yine iniş çıkışlı finansal göstergeler ile baş etmek durumunda kalacağımızı ve kolektif alanda ise depremlerin peşimizi bırakmayacağını söyleyebilirim. Dünya genelinde depremlerde özellikle tutulma zamanlarında artış gözlenecektir. Yine toplumsal protestolar, gösteriler 2021'de olduğu gibi görülmeye devam edecektir. Bu yıl pek çok ülke de kendini gösteren elektrik kesintileri 2022 yılında artarak devam edecek çok daha uzun süreli elektrik kesintileri gündeme gelecektir. Bir nevi dönem dönem dünya karanlığa bürünecek diyebiliriz. Ayrıca bazı patlamalar da dünyayı sarsacak. Özellikle yer altı kaynaklarında meydana gelecek patlamalar söz konusu olabilir. İyi olan tarafı şu ki bu patlamaların deniz ya da okyanuslarda meydana gelme olasılığı olabileceği gibi, sahil şeridinde yer alan bölgelerde ve Ortadoğu bölgelerinde de olabileceğini belirtebilirim. Bu patlamalara Nükleer patlamayı da eklemeliyim. Sebebi bir nükleer tesis, santral, denizaltı vb. olabilir. Umarım bir nükleer bomba olmaz.

 

Jüpiter yılın büyük çoğunluğunu Balık burcunda transit yaparak geçirecek ve kolektif alanda bizlere özellikle sağlık alanında şifa getirecek köklü adımlar atılacağını vurguluyor. Nisan ayı 2022 yılı için adeta dönüm noktası niteliğinde bir ay olacak. Nisan ayında hem Neptün Jüpiter kavuşumu Balık burcunda yaşanacak hem de güneş tutulması gerçekleşecek. En son Balık burcunda Neptün Jüpiter kavuşumu 18 Mart 1856 yılında meydana gelmişti.12 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşecek Jüpiter Neptün birlikteliğinin ardından asıl etkin tedavi yöntemleri ile şifalanma hızla başlayacaktır. Bu kavuşum ile birlikte özellikle küresel anlamda buzulların erimesine bağlı suların yükselmesi, sularla ilgili spesifik yıkıcı bazı olayları gündeme getirebilir. Denizlerde meydana gelecek kazalarda artışlar, denizlerde yeni canlı türlerinin keşfedilmesi, müsilaj benzeri sorunlara, tsunami ve sel gibi denizlerin sebep olacağı yıkımlara 2022 yılında şahitlik edebiliriz. Yine coğrafi astroloji ile incelendiğinde ise Paris Fransa ve İngiltere'nin sahil hattında özellikle sel felaketi gözlenme olasılığının olduğunu da belirtebilirim. Endonezya 2022 yılında zor günler geçirecek ülkeler arasında yer alıyor. Yine küresel anlamda temiz su sıkıntısı yaşanma potansiyeli bu yıl itibari ile başlayabilir. Hava ve su kirliliklerinin gündemimizi meşgul edeceğini belirtebilirim. Nisan ayında gerçekleşecek Neptün Jüpiter kavuşumu ile artık pandemiye dair endişelerimiz biraz geride kalmaya başlayacak. Alternatif ve etkin tedavi yöntemleri ile Mevcut salgında vaka sayıları çok ama çok azalma eğilimine girecektir. Ancak bu etki hem şifa yaratırken hem de başka hayal kırıklıklarını beraberinde hayatımıza getirebilir ki bu da farklı bir salgın olasılığından söz ediyor olabilir bizlere. Yine Nisan 2022 tarihi ve sonrasında insanlar tarafından toplumun her kademesindeki fazla idealize edilmiş kişilerin saygınlığının sorgulanmaya başladığı zamanlar olacaktır. Kısacası " Takke düştü, kel göründü" günleri Nisan itibari ile başlıyor.

 

Nisan ayı ve takip eden 1 ay içerisinde dünya genelinde aldanma, aldatılma, dolandırılma ve siber saldırılara karşı çok dikkat edilmesi gereken zamanlar içerisinde olacağız. Özellikle kolektif alanda ses getirecek nitelikte siber saldırılara bağlı para kayıpları yaşanabilir. Yine finansal alanda yaşanacak iflas haberleri gündemi ve piyasaları etkileyebilir.

 

Şimdi kolektif alanda bizleri nelerin beklediğine değinmek istiyorum. Geçtiğimiz yılı öngörülerim arasında elektrik kesintilerinin sıklıkla görüleceğini belirtmiştim. Evet 2022 yılında da uzun süreli elektrik kesintileri görülmeye başlanacaktır ve bu sebeple global ölçekte artık yeni enerji kaynaklarının arayışına girileceğini söyleyebilirim. Bu arayış sonucunda da özellikle güneş enerjisine ağırlık verilebilir. 2021 öngörümde özellikle yılın ikinci yarısından itibaren, ekonomik sıkıntıların baş göstereceğini belirtmiştim ve şimdi 2022 yılının asıl gündem maddesinin ekonomi olacağını söyleyebilirim. Küresel ölçekte ekonomik kriz dünyayı etkisi altına alırken, ülkeler ise ayakta kalma mücadelesi verecektir. Özellikle Avrupa Birliği dağılma noktasına gelebilir. Pandemi sebebi ile ekonomisi turizme endeksli olan İtalya gibi ülkeleri zor zamanlar bekliyor olacaktır.

 

Dünya devi olarak nitelendirilen Amerika için bu yıl çok ama çok önemli. Yılın hemen başında 20 Şubat 2022 tarihinde Amerika haritasında Plüton Plüton kavuşumu yaşanacak ve ülkenin adeta gücünü sınayacak. Bu kavuşumun ardından ülke genelinde gittikçe sertleşen tepkiler sebebi ile yönetim becerilerinin sorgulandığı, hatta iktidarın mevcut yönetimin elinden kaydığına şahitlik edebiliriz. Tahminlerime göre Trump geçtiğimiz seçimlerde kaybettiği iktidarı yeniden kazanmak adına yandaşlarını provoke ederek bazı olaylar çıkaracak. Tabii ki amacı hile ile kaybettiğini düşündüğü koltuğa tekrar oturmak olacaktır. Ayrıca Amerika haritasını incelediğimde, ülke genelinde karışıklıkların yaşanacağı, toplumsal olayların sıklıkla gündeme geleceği ve hatta bölünme olasılığının bile mevcut olduğunu söyleyebilirim. Teksas, Californya , Virginia, özellikle hispanik göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Florida'ya dikkat! Amerika’nın güney hattını zor günler bekliyor. Yine mevcuttaki yönetimin ise içsel olarak bir değişiklik içine gidebileceği, mevcut Başkan Biden'in sağlık sorunlarının artması sebebi ile koltuğunu bir kadın olan yardımcısı Kamala Harris'e devredebileceğini söyleyebilirim. Şu unutulmamalıdır ki 2022 öyle bir geçiş dönemi ki, hemen her alanda kadınların hakimiyetinin artmaya başlayacağını ve yönetimlerde sıklıkla kadın yöneticilerin varlığına tanık olacağımızı söyleyebiliriz. Yakında. Amerika'yı adeta dönüm noktasına taşıyacak olan Plüton Plüton kavuşumu ülkenin 2. evinde gerçekleşecek ve bu da ülkenin ekonomik olarak ciddi dönüşüm yaşamasına sebep olacak. En önemlisi ise Amerika öksürürse diğer ülkeler hastalıktan kırılır. Dolayısıyla bu değişim ve dönüşüm döngüsü dünyanın diğer ülkelerini de fazlasıyla etkileyecek. 2022 belki de fiziki paralar için artık sonun başlangıcı bile olabilir. Evet biraz ütopik bir yaklaşım ancak Plüton Kova'ya geçtiği an artık ülkelerin ve merkez bankalarının kendi dijital kripto paralarını çıkaracağına ve hatta küresel bazda bir kripto piyasasına geçileceğini, kripto para piyasasının dünyada tanınan regüle edilen ve hâkim bir piyasaya dönüşeceğini söyleyebilirim. Neden bu yıl değil derseniz 2022 yılı boyunca hala Uranüs Satürn kare etkisi devam ediyor olacak ve dolayısıyla bazı devletlerin kriptoya ve dijitalleşmeye karşı çıkmaları devam edecek ve bu dijital paralar bazı kanunlar ve yasalar ile kontrol altına alınmaya çalışılacaktır.

 

Öte yandan Amerika'nın kendi içindeki karışıklıklardan yararlanmak isteyecek ülkeler de olmayacak değil. Özellikle Çin bu krizi kendi lehine çevirecek olan ülkeler arasında yer alacak diyebilirim. Çin yerel para birimi YUAN dijital dönüşüm gerçekleşene dek küresel alanda değer kazanacak ve Dolar Euro gibi dünya ekonomi piyasasında varlığını korumaya çalışacak. Bu da Çinin dünyada güçlenmeye başladığı zamanları beraberinde getirecektir.

 

Son olarak toparlamak gerekirse, 2022 yılı özünde ekonominin ön planda olacağı bir yıl olacak. Tansiyonların yükselerek küresel alanda dünyanın birçok yerinde ayaklanmalara tanıklık edebileceğimiz bir yıl olabilir. Hava olaylarına bağlı yıkımlar ve tahribatlar bazı ülkelerin baş etmek zorunda kalacağı konular arasında yer alıyor. Uzun süreli elektrik kesintilerinin yanı sıra, tarım ve gıda maddelerinde oluşabilecek kıtlıklar da gündemi meşgul eden konular arasında olacaktır. Kadınların dünya yönetiminde daha aktif rol almaya başlayacağı zamanlar resmen başlıyor 2022 yılı itibariyle. Neyse ki çok sevdiğim bir söz var ki sizinle onu paylaşmak istiyorum. "Dünyayı Kadınlar Kurtaracak" ve 2022 artık bu dönüşümün başladığı yıl olacak ve zamanla domino etkisi ile tüm dünya zamanla bu gerçeği benimseyerek, dönüşüme ayak uydurmak zorunda kalacak. Bütünün ve bizim en yüksek hayrımıza gelişecek bir yıl geçirmeniz dileği ile. Tüm okurlarıma Mutlu Yıllar diliyorum.  

bottom of page