top of page

2023 Yılı Finansal Olarak Nasıl Geçecek ?

Birçok okurumun merakla beklediği 2023 yılı finansal öngörüm ile karşınızdayım. Öncelikle 2023 yılı değişimin başladığı bir yıl olacak ve son yapılanmaların başladığı bir yıl olacak. Elbette ki finansal açıdan da bu değişim rüzgarından nasibimizi alacağız. Öncelikle tekrar altını çizmek isterim ki tüm tahminler astrolojik veriler baz alınarak yapılmış analizlerdir ve ekonomist olmadığımı ve asla yatırım tavsiyesi vermediğimi hatırlatmak isterim. Sonuçta ekonomi ve para piyasası hassas dengelere bağlı bir platformdur. Hal böyle olduğu için de hiçbir zaman ne benim ne de ekonomistlerin söylemleri ile hareket etmemeniz sizler için önemli olacaktır. Neticede herkesin iradesi var ve kazansanız da kaybetseniz de tek sorumlu sizsiniz başkasını suçlamak ise bir nevi sorumluluktan kaçma yöntemidir. Size git köprüden kendini at diyen bir insanın söylemlerini mantık süzgecinizden süzerek iradenizle hareket ettiğiniz gibi, paranızı da değerlendirirken o iradeyi kullanabiliyor olmak ve sorumluluğun tamamen size ait olduğunu hatırlamak önemlidir. Yazımda hemen her alanda genel öngörülerde bulunacağım ancak majör tarihleri aylık yazılarımda paylaşmaya devam edeceğim. 2023 yılı global ölçekte ekonomik krizin büyüdüğü bir yıl olacak ne yazık ki. Özellikle yılın ikinci yarısı hepimiz için zorlu zamanları gösteriyor.
Plüton Kova çağının başladığı 2023 yılı bazı değişimlerin ayak sesleri duyulmaya başlanacak ve fakat asıl büyük değişim 2024 yılının sonundan itibaren başlayacak ve önümüzdeki yıldan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İnovasyonun hız kazanarak teknoloji ve bilimin önem kazandığı zamanlar başlıyor. Hal böyle olunca da ekonomi ve para piyasalarının tamamen dijitalleşmeye başlayacağını söyleyebilirim. Hele ki 2024 sonrası bu süreç son derece hızlanacak. Kısacası uçan arabalar bilim kurgu filmleri yerine hayatımızın gerçeği haline dönüşebilir. Finansal açıdan 2023 yılı incelendiğinde yılın ilk yarısı hızlı hareketler ve yıl geneli dalgalı bir seyir bizleri bekliyor. Her ay için göstergeleri tek tek inceledim ve ne yazık ki hiçbir aya rastlamadım ki sadece yükseliş ya da sadece düşüş vaat ediyor olsun. Hal böyle olunca da özellikle kripto para yatırımcısının dört gözle beklediği Boğa bu yıl görünmüyor üzgünüm. Sadece kısa süreli ralli gibi göstergeler oluşabilir. Ancak bu yıl özellikle kripto için şunu söyleyebilirim ki çoğu hareket tek mumla büyük yükseliş ve büyük düşüş şeklinde seyredecek ki bu durum birçok kişinin FOMO'ya kapılarak riskli hareketlerde bulunma riskini barındırıyor. Bir gün %20 yükselişi tek mumla yapıp ertesi gün %40 düşüş ile karşılaşabileceğimiz son derece hareketli bir piyasa olacaktır aman dikkat. Özellikle kripto para piyasasında yılın ilk yarısında markete girecek olan yeni fakat uzun vadede piyasayı domine edecek olan coin'ler görülecektir. Ancak öte taraftan da 2023 yılında bazı coin'lerin delist olacağını belirtmeliyim. Alt yapısını iyi araştırarak sağlamlığına emin olduğunuz coin'lere yatırım yapmanızı önermek durumundayım.

 

2023 yılına ait kripto öngörülerimle beraber ekonomik beklentilerimi de beraberinde ele almayı daha uygun buldum. Şubat ayı kripto açısından ayın büyük çoğunluğunun kırmızı olma potansiyeli son derece yüksek bir ay olacak. Finans ve para piyasalarında ise belirsizlik ve para değerinin kaybolması gibi (devalüasyon gibi) etkileri beraberinde sunan bir ay olacak. Özellikle Şubat sonu ve Mart başında düşüş söz konusu olacak özellikle de 2-3 Mart tarihlerinde yaşanacak düşüş bazı yatırımcının ciddi canını yakarken, tabii ki bazıları da bu durumdan kazanç sağlayacak. Ancak özetle 2-3 Mart tarihleri ve tabii ki +/- 2 gün kuralım her zaman baki. Yine tabii ki paranın değerinin düşmeye devam etmesi söz konusu olacaktır. Mart ayı genel hatları ile dalgalı seyirlerin hakim olacağı zamanları gösterirken,  tahtalarda genel anlamda yeşillerin oluşabileceği zamanları da gösteriyor. Mart sonu gibi devletin para piyasalarına ve belki de dövize müdahalesi söz konusu olabilir. Nisan ayında genel anlamda olumlu göstergeler hakim diyebilirim elbette kritik zamanlar söz konusu olacak ve aylık yazılarımı takip etmeye devam etmenizi tavsiye ederim. Mayıs ayında ise ilk yarı olumlu görülse de ikinci yarısı dikkatli olunmalıdır. Haziran ayına geldiğimizde ise tam anlamıyla şenlikli bir ay bizleri bekliyor olacak. Ne piyasaların ne de kriptonun günü gününü tutmayacak diyebilirim. Tahtalarda genel anlamda kırmızı renk hakimiyet gösterebilir. Özellikle Haziranın ilk iki haftası çok kaotik uyarmadı demeyin. Temmuz ayı yine Haziran gibi etkiler barındıracak diyebilirim ve ara ara tahtalar yeşerse de ayın çoğunda kırmızı hakimiyeti söz konusu olabilir. Ağustos ayının ilk 10 günü dikkat edilmesi gereken düşüş potansiyelinin söz konusu olduğu zamanları gösterirken, ikinci 10 gülük süreçte piyasalar toparlanma eğilimi gösterecektir. Üçüncü 10 günlük süreçte ise yine sizlere tarihler vererek dikkatinizi çekiyor olacağım. Eylül ayı ise yine dalgalı bir seyir hakim olurken, tam dengede göstergeler olduğundan Eylül ayında kırmızı mı yeşil mi kapatır öngörmek pek kolay değil. Ancak Ekim ve Kasım aylarının çok büyük kısmı düşüş trendi söz konusu olacağından aylık kapanışı kırmızı şeklinde yapacaktır. Aralık ayının ise son haftası tahtaların yeşereceğini söyleyebilirim. Yıllık öngörülerimde sadece genel hatlara değiniyor olduğumu ve aylık yazılarımı takip etmenizi öneririm. 

 

Ağustos sonrası Eylül ayı gibi, faiz oranlarında bir yapılanma söz konusu olurken yılın ikinci yarısı para piyasaları ve ekonomik anlamda çok zor günler geçireceğimizi söyleyebilirim. Bu sene itibariyle başlayacak olan bir diğer akım ise her ülkenin kendi kripto parasını çıkarmaya başlayacağına ve bu furyanın 2024 yılı ile birlikte çığ gibi büyüyerek dünyaya yayılacağına şahitlik edebiliriz. 2024 sonrasında ise artık kağıt para tamamen hayatımızdan çıkmaya başlayacak diyebilirim. Eylül ile Aralık arasında ekonomik açıdan son derece dikkatli olunması gereken zamanlar olduğunu hatırlatmak istiyorum ve hemen hemen birçok ülke 2023 yılında finansal ve ekonomik açıdan çok zorlanacaktır ve hatta global ölçekte nir kriz dahi söz konusu olabilir. Yılın ikinci yarısı özellikle çok istikrarsız bir ekonomi ile karşı karşıya olacağız. Şubat ayından sonra araba fiyatlarında yine artış görülebilir ve en önemlisi ise ev ve arsa fiyatlarının özellikle Temmuz ayına kadar hızla artışını sürdürebileceğidir, Temmuz sonrası ise krize bağlı olarak talep azalacağından artış trendinin hızını kaybetmesi söz konusu olabilir. Ancak bu yıl fiyatların geri çekileceğini düşünmüyorum en azından ülkemiz için. Altın yatırımcısına da bazı etkilerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle yatırımınızı altından yana değerlendirmek istiyorsanız fiziki altın bulundurmanız 2023 yılı için özellikle önemli ve 5 Haziran - 15 Temmuz arasında altın fiyatlarında yukarı yönlü bir ivme gözlenebilir. 15 Temmuz ile 5 Eylül arasında fiyatlar yatay  seyredebilir ve hatta geri de çekilebilir. Bu sizi korkutmasın alım için fırsat olarak kullanılabilecek zamanlar oluşturabilir. Ancak Eylül ayından sonra altın fiyatları tekrar atağa kalkabilir. Döviz ise Mayıs ayına kadar ufak hareketlenmeler olsa da devlet müdahalesi ile belli bir düzeyde tutulacağını ifade edebilirim. Yılın ikinci yarısından itibaren artış başlayabilir ve özellikle Kasım ayından itibaren kontrol edilmekte güçlük çekilebilir. Özellikle borsaya yatırım yapan yatırımcılar için Plüton Kova çağı ile birlikte her tür uzay, teknoloji, mühendislik, tarım, gıda, havayolu şirketleri, savunma sanayine yatırım yapılması uzun vadede kazanç potansiyeli sunan alanlardan bazıları. Kasım ayı gibi vergilerde atışlar ve ek vergiler gündeme gelebilir. Hepinize kazançlı bir yıl olmasını dilerim.  
 

bottom of page