top of page

5 Mayıs 2023
Akrep Burcunda Ay Tutulması 
Ve Burçlara Etkisi

5 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye saati ile saat 20:34’te 14° akrep burcunda yarı gölgeli bir ay tutulması meydana gelecek. 141. Saros serisinin uzantısı olan tutulma, güney ay düğümü bendinde gerçekleşecek ve hayatımızda çürümüş olan ve arkamızda bırakmamız gereken konuları gündemimize taşıyacak . Bu tutulma Asya, Avrupa, Avusturalya, Afrika, Pasifik, Hint, Atlas okyanusları ve Antarktika’dan gözlemlenecek. Yani dünyanın neredeyse tamamı ve tabii ki Ülkemizden de gözlemlenecek olan tutulma bizlere bir bitiş ve sonlanma evresinde olduğumuzu hatırlatıyor. Bu tutulmanın enerjisi zaten bir aydır üzerimizde yankılanıyordu ve sanki bir fırtınaya doğru adım atıyormuş gibi yavaşça kendini hissettirmeye başlamıştı. Güçlü sonlar ve dönüm noktaları bizleri bekliyor diyebilirim. Ay tutulmaları bize, kadersel bitişleri, değişimleri ve başarıları vaat eden aynı zamanda da son derece duygusal olduğumuz zamanlardır. Ay tutulmasının etkileri, onu çevreleyen (öncesi ve sonrası) haftalar içinde gözlemlenebilir, ancak tutulmalar çok güçlü etkiler olduğundan, tutulmadan bir ay önce etkileri hissedilmeye başlar ve sonrasındaki aktı aylık süreçte dahi tetiklenebilir.

İlk olarak, Akrep burcun da gerçekleşecek olan bu tutulma Merkür'ün karşısında olacak ve bu da günlük hayatımıza her açıdan hareketlilik getirecek. Duygularımız muhtemelen mantık ve denge arayışımızın önüne geçeceğinden, mantık duygu çatışması yaşamamız son derece doğal olacaktır. Kararlarımızı verirken muhtemelen duygularımız gene ön planda olacaktır. Merkür de bu dönemde geri hareketinde olduğundan, geçmişte kalan insanlar, durumlar ve olaylar adeta tekrar önümüze düşecek diyebilirim. Tabiki bu süreçte aldığımız kararları ilerleyen zamanlarda tekrar gözden geçirerek, revize etmemiz gerekebilir.
Tutulma esnasında işleri daha da kaotik hale getirmek için, Uranüs de Ay'ın tam karşısında olacak. Her ne pahasına olursa olsun özgürlüğe ve değişime aç olduğumuz için bu muhtemelen bizi daha asi, fevri ve öfkeli yapacaktır. Ancak bu durum, dramatik ve şok edici kararların bizlere dayatılacağı anlamına da gelebilir. Beklenmedik virajlar ve yol ayrımları bu süreçte mutlaka karşımıza çıkacaktır ve bu süreç, özellikle ilişkilerle ilgili ani kararlar almak için uygun bir zaman olmayacaktır. Bu tutulmanın yöneticisi Pluto, Jüpiter ile de keskin bir savaş içinde olacak ve değerlerimizi kaybetme pahasına tahakküm, güç ve hırs arzumuzu artıracaktır.  Bireysel alanda özellikle ilişki dengesini  bizlere sorgulatacak bir tutulma yaşayacağız.
Yılın bu ilk ay tutulması, 8 Kasım tarihinde gerçekleşen tutulmayı da tetikleyecek  ve son derece Uranüsyen bir karakterde olacak. Zuben Elgenubi ve Mirach sabit yıldızları ile birlikte çalışan tutulma ne yazık ki yine deprem ve toprak hareketlerine sebep olacaktır. İlişki ve ailevi konularda krizlere sebebiyet verebilecek ani ve şok edici bilgilerin açığa çıkmasına neden olabilecektir. Bir çok ilişki ve evlilik yol ayrımına gidecektir. Finansal konularda ise dikkatli olunması gereken bir süreç olduğunu ve ciddi kayıplara sebebiyet verebilecek fevri kararlar alabileceğimiz bir tutulma olduğunu belirtmek isterim. Gizli saklı her türlü konunuyu açığa çıkaracak  bu tutulma halk ayaklanmalarını ve isyanları da tetikleyecektir. Siyaset ve ekonomi çevrelerince, dünya da adeta deprem etkisi yaratacak bir takım spekülatif haberler piyasaları sarsabilir. Buna bağlı olarak para piyasalarının yön bulamaması ve volalitenin yüksek olması bazılarımız için panik sebepli büyük kayıpları beraberinde getirebilir. . Şirket iflasları, banka iflasları ve her tür yatırım aracında ani hareketler söz konusu olacaktır. Önümüzdeki altı aylık periyotda  maden kazaları, yer altı kaynaklarında kaza ya da patlamalar söz konusu olabilir .
Harita, Uranyen prensipte incelendiğinde ise tutulmanın hemen Koç noktasının kardinalinde gerçekleşmesi ve Kronos Hygiea ve Uranüs ile çalışıyor olması, bazı güçlü konumdaki siyasi isimlerin ani sağlık sorunlarını gündeme getirebilir. Bazı bölgelerde yine liderlere yönelik suikast girişimi ve saldırılar söz konusu olabilir. Yapılan yolsuzluklar ve gizli ilişkiler gündeme gelebilir. Global anlamda isyanlar ve halk ayaklanmaları bazı bölgelerde iç savaş gibi durumlar görülecektir. Terör saldırıları, suikastler, yangınlar, uçak kazaları, maden kazaları, volkanik patlamalar bu tutulmanın etkileri arasında olabilir. Asker, polis ve kolluk kuvvetleri bu dönemde konuşulmaya devam edecektir. Sağlık açısından ise hormonal sorunlar, üreme organı ile ilgili sorunlar, göğüsler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı dikkat edilmesi gereken bir süreçte olduğumuzu belirtmek isterim.
Ülkemiz haritası açısından incelendiğinde ise tüm üst düzey yöneticiler, liderler, CEO konumundaki kişilerle ilgili ani ve şok edici gelişmeleri beraberinde getiren bir tutulma yaşayacağız. Gizli ve kapalı kapılar ardında gerçekleşen anlaşmalar ile ilgili gelişmeler gündeme gelebilir. Devlet bütçesi, harcamaları ve dış borç konuları açılabilir. İstanbul borsası bu süreçte fazlasıyla voletil ve dengesiz seyirde hareket edebilir. Dış devletler ile olan ortaklıklar, görüşmeler ve anlaşmalar gündeme gelebilir. Eski anlaşmalar, görüşmeler deşifre olabilir. Ülkemizdeki göçmenler ile ilgili bazı değişiklikler ve düzenlemeler yapılabilir önümüzdeki altı ay içerisinde. Ülkemizde yer alan bazı bankalar ile ilgili iflas ya da Türkiyeden çekilme kararları görülebilir ayrıca bankacılık ve para konularında bazı yasal düzenlemeler de söz konusu olabilir. En önemlisi ise silah, silahlanma, silahlı olaylar, gündemdeki yerini alabilir. Yine her türlü yer hareketinde artış söz konusu olabilir ve Haarp gibi teknolojik gelişmeleri tartışmaya devam edebiliriz. Ülkemiz açısından Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Erzincan hattı ve Bolu, Düzce, Isparta, Antalya, Balıkesir, Aydın ve İstanbul bu tutulmada sıklıkla konuşuyor olacağımız şehirlerimiz arasında yer alıyor. Dünyada ise Fas, Moritanya, İspanya, Senegal, Sumatra, Jakarta, Tayland, Çin, Myanmar, Malezya, Meksika, Florida, Georgia, Tennessee, Virginya, Kentucky ve Carolina tarafları yine konuşulacak bölgeler arasında yer alacaktır. Bütünün en yüksek hayrına tecelli etmesi dileğiyle.

 


Koç ve Yükselen Koç: Maddi kaynaklarınız ile ilgili bazı değişiklikler görülebilir. Kredi, borç gibi ödemelerinizde bazı krizleri çözebileceğiniz fırsatlar ayağınıza gelecektir. Ani başlayacak ilişkiler gündeminize gelebileceği gibi, mevcuttaki ilişkinizde gizli saklı her türlü konu açığa çıkabilir bu süreçte.

 


Boğa ve Yükselen Boğa: Mevcut ilişkinizden Radikal bazı kararlar alabilir ve sürpriz gelişmeler ile ilişkinize yeni bir yön verebilirsiniz. Ani evlilikler görebileceği gibi, ani boşanmalar da bu tutulma ile boğa burçlarını karşılayacak diyebilirim. Aldatma, aldatılma ve her türlü gizli saklı konu bu süreçte açığa çıkacak.

 


İkizler ve Yükselen İkizler: Günlük yaşamınız, sağlık probleminiz ve iş hayatınızda ani değişimler yaşayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla aranızdaki iletişime dikkat etmenizde fayda var ve onlarla oluşabilecek bir kriz konusuna da dikkat etmelisiniz. Kendinizle ilgili bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz bu dönemde.

 


Yengeç ve yükselen yengeç: Aşk hayatınıza dair ani gelişmelerin yaşanabileceği bir ay tutulması sizleri bekliyor. Aldatma aldatılma gibi konularınız varsa bunlar açığa çıkabilir bu süreçte. Aynı zamanda partnerinizden sakladığınız her tür konuya dair dikkat etmeniz gereken bir zaman dilimi. Finansal açıdan da yatırım yaparken riskten kaçmanızda fayda var diyebilirim.

 


Aslan ve Yükselen Aslan: Aile ve ev konuları bu dönemde her zamankinden daha fazla odak noktanız haline gelebilir. Aile içinde bazı kriz yaşadığınız kişilerle ilişkinizi kesmek isteyebilir ve bir nevi arınma sürecine girebilirsiniz. Aynı zamanda bazı okurlarım taşınma, ev değiştirme veya ev içerisinde düzenleme yoluna gidebilirler.

 


Başak ve Yükselen Başak: Kardeş, kuzen ve komşularla yaşıyor olduğunuz krizleri çözmek isteyebilirsiniz ancak ani iletişim sorunlarına bağlı çıkışlar da söz konusu olabilir. Seyahat durumlarında bazı aksaklıklar yaşanabilir ve kazalara karşı da dikkatli olmanız gereken bir süreçte olabilirsiniz. Verdiğiniz sözler veya size verilen sözlerin hesabını sormak isteyebilirsiniz.

 


Terazi ve Yükselen Terazi: Maddi ve manevi kazanımlarınız konusunda dikkatli olmanız gereken ani gelişmelerin sizleri beklediği bir tutulma geçirebilirsiniz. Ani para girişleri olabileceği gibi, en çokta ani para kayıpları yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla riskli yatırımlardan uzak durmanız gereken bir zaman diliminde olacaksınız.

 


Akrep ve Yükselen Akrep: Kendinize dair radikal kararlar aldıracak bir tutulma sizleri bekliyor olacak. Önümüzdeki altı ay içerisinde aniden evlenecek bazı okurlarım olacağı gibi hızlı ve ani boşanma da yaşayabilirsiniz. İster sizin gizlediğiniz olsun, ister sizden gizlenen olsun her tür gizli saklı konunun açığa çıkacağı bir tutulma yaşayacaksınız.

 


Yay ve Yükselen Yay: Bu tutulma sizlerin bilinçaltı kokularınızı biraz tetikleyebilir ve kendinizi dış dünyadan izole etmek isteyebilirsiniz. İnzivaya çekilmek isteyebilir, arkanızdan konuşulan konular canınızı sıkabilir ve artık fazla fedakarlık yapmayı bırakabilirsiniz. En önemlisi bu tutulma sizlere bolca farkındalık katacaktır.

 


Oğlak ve Yükselen Oğlak: Arkadaş ve sosyal çevrenizde ciddi bir yapılanma içerisine girmenize sebep olacak bir tutulma sizleri bekliyor olacak. Bazı okurlarımın hayatlarına yeni bir aşk başlayabileceği gibi bazı okurlarım ise yeni bir bebek ile ailelerini genişletebilirler. Süregelen proje ve gruplardan ayrılma kararı da alabilirsiniz.

 


Kova ve Yükselen Kova: iş ve kariyer alanında zorlanacağınız zamanlar başlıyor diyebilirim. Adeta kariyer hayatınız bir dönüm noktasından geçecek önümüzdeki süreçte. Aslında bir süredir kendinize yediremediğiniz bazı davranışlar sebebiyle iş değişikliğini sıklıkla düşünüyordunuz ve artık uğradığınız haksızlıklara bir dur demek isteyeceksiniz.

 


Balık ve Yükselen Balık: yurtdışı konuları bu tutulma ile fazlasıyla gündeminizi oluşturacak. Bir süredir yurtdışına yerleşmeyi düşünen okurlarım önümüzdeki altı ay içerisinde bu planlarını hayata geçirebilirler. Bazı okurlarım ise yabancılarla olan iletişimleri artabilir ve hatta yabancı uyruklu bir partnerle yeni bir ilişkiye başlayabilirler.

bottom of page