top of page
ethereum-eth-logo.png

Etheryum Nedir?
ETH Fiyat Tahminleri

Ethereum 20 milyar dolarlık sermayesi ve günlük 12 milyar dolarlık yatırım hacmi ile Bitcoin'den sonra en büyük kripto paradır. Ethereum'un, tıpkı Bitcoin gibi tüm dünyada oldukça iyi tanındığını söylemek yanlış olmaz. Bazı kişiler, işlerini geliştirmek için bu para biriminin akıllı sözleşmelerini ve teknolojilerini kullanırken, başkaları bunu basit işlemler için kullanıyor. 

Ethereum hem bir kripto para, hem de BT sektörünü dönüştüren merkeziyetsiz bir ortamdır. Ethereum, Vitaliy Buterin ve ekibi tarafından tek bir amaçla geliştirildi: dünyaya Bitcoin'den daha iyi bir şey kazandırmak.

Ethereum hakkında birkaç temel bilgi:

Ekran görüntüsü 2023-07-27 183821.png

Anlık Veriler Aşağıdaki Grafiktedir.

Ekran görüntüsü 2023-07-27 185031.png

Ethereum temel bilgileri

ETH'nin ana özelliği, akıllı sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler, aracıları ortadan kaldırdığı için ve zorunlulukların yerine getirilip getirilmediği sıkı bir şekilde kontrol edildiğinden iş dünyasını değiştirmişlerdir. Ethereum platformu blok zincirinde yeni altcoin'lerin ve token'lerin oluşturulmasına izin vermektedir. Ayrıca, günümüzde giderek daha popüler hâle gelen merkeziyetsiz uygulamalar geliştirme imkanı da vermektedir.

Son olarak bu, yatırımcılar arasında en popüler kripto paralardan birisidir. Borsaların %95'inde işlem görmektedir ve her gün çok büyük yatırım hacmine ulaşmaktadır. Özetlemek gerekirse ETH, BTC'nin esas rakibi olarak değerlendirilebilir.

Ethereum (ETH) fiyat analizi

Ethereum uzun bir süredir heyecan yaratmadı. Ethereum, sadece piyasadaki kripto paralardan bir diğeri olarak görülüyordu. Yine de fiyatının birçok nedenden dolayı artma olasılığı vardı ve bu gerçekleşti.

Ethereum Tüm zamanların fiyat grafiği

Bu neden oldu? Ethereum işlemleri Bitcoin'den çok daha hızlıdır. Bundan dolayı, birçok kişi dünyanın ilk kripto parasını bırakıp buraya geçiş yaptı. Ethereum blok zinciri aynı zamanda merkeziyetsiz uygulamalar tasarlamak için uygun bir ortam da sunuyor ve bu nedenle geliştiriciler için oldukça ilgi çekici.

Bu kripto para için artan ilgi, birilerinin yeni bloklar bulması ve işlemleri doğrulaması gerektiği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, birçok madenci hashrate'lerini BTC'den ETH'ye kaydırdı. Birçok yeni blok buldular, bu da bazı zorluklara ve madencilik maliyetinde artışa neden oldu.

ethereum-price-prediction-1_0.jpg

ETH TÜM ZAMANLARA AİT GRAFİK

ETH fiyat geçmişi

İlk ETH token'leri 2014 yılında oluşturuldu fakat bunlar herhangi bir borsada işlem görmedi. Ancak, uygulamaları esnasında, şirket 18 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Ethereum blok zincirinin ilk piyasaya sürülüşü 2015 yılında gerçekleşti. Piyasaya sürülmesiyle birlikte ETH bazı borsalarda yer aldı ancak fiyatı 1 doların altındaydı.

2016'nın başlarında, ilk kez değer kazanmaya başladı. Şubat ayının ortasında 6 dolar ve Mart ayının ortasında 15 dolardan işlem gördü. Daha sonra sistem, bir siber saldırıya uğradı ve şirket tüm sermayesinin üçte birini kaybetti. Bu sebeple, Nisan 2016'nın sonunda $7,5 seviyesinden işlem gördü.

Bundan sonra, Ethereum ekibi çalınan parayı geri almayı başardı ve güvenlik sistemlerini güncelledi. Bu tedbirler, ETH'nin fiyatına olumlu etki yaptı ve 16 Haziran 2016'da fiyatı 19 dolara yükseldi. Ancak, ertesi gün 12 dolara düştü. Bu sebeplerden dolayı, 19 dolara yükselişini geçici bir sıçrama olarak değerlendirebiliriz.

ethereum-price-prediction-2_0.jpg

İlk Piyasaya Sürüldükten 2016'nın ortalarına kadar olan Grafik.

Daha sonra, ETH değeri $10 ile $12 arasında stabil kaldı. Ekim 2016'da bir hard-fork gerçekleşti ve böylece Ethereum Classic ortaya çıktı. Ancak, bu durum fiyatı etkilemedi.

ethereum-price-prediction-3_0.jpg

ETH Fiyat Değişimi

İlk ciddi değişiklikler 2017'de yaşandı. İlk olarak, Şubat ayında ETH, ETORO'da işlem görmeye başladı ve yatırım hacminin 450 milyon dolar artmasına neden oldu. Mayıs ayında ETH'nin değeri $95 seviyesindeydi. Sadece bir ay içinde 400 dolardan işlem görüyordu.

Kripto para tarihindeki en büyük sıçrama esnasında, ETH fiyatı coin başına 1.352 dolara çıktı ancak daha sonra 300 dolara düştü. İki yıldan uzun bir süre boyunca, fiyat eski yüksek seviyelerini geri kazanmak için hiçbir girişimde bulunmadı ve 2020'den 2021'e kadar düşüş eğilimi gösterdi. 2021'in kripto piyasasının "kutsal kasesi" olduğu yeni bir haber değil fakat Ethereum'un bunu başka bir seviyeye taşıdığı görülüyor. BTC gibi, sadece önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda önceki yıllık en yüksek seviyesinden %200'ün üzerinde yeni seviyelere ulaştı

ethereum-price-prediction-3_1.jpg

2017'nin sonundan bugüne ETH grafikleri

ETH fiyatı, Birleşme'nin yaklaşımına ve özellikle Mayıs ayında terraUSD stablecoin (UST) ve LUNA tokeninin çökmesinin ardından düşüş gösteren kripto para piyasalarına rağmen 2022'nin ilk yarısında düştü.

Birleşme'nin tamamlanmasının ardından ETH'nin fiyatı 15 Eylül 2022'de kısa bir süre için 1.640 dolara yükselmiş fakat 16 Eylül 2022'de hızla 1.450 dolara düşmüştür.

31 Ekim'de, Google node sistemine ilişkin haberler ve Elon Musk'ın Twitter'daki eylemlerinden etkilenen genel kripto piyasası artışı, ETH'nin yaklaşık 194 milyar dolar piyasa değeri ile 1.630,45 dolarlık en yüksek seviyeden işlem görmesine neden oldu ve hâlâ sermayeye göre en büyük ikinci kripto para birimi.

7 Kasım'da 193 milyar dolarlık piyasa değeri ile yaklaşık 1.580 dolar değerindeydi fakat 9 Kasım'da 1.083,29 dolara kadar düştü. 14 Aralık'ta ETH $1.346,17 ile en yüksek seviyeye ulaşırken, 21 Aralık'ta $1.215 civarında işlem görüyordu.

Ocak 2023'te ETH 1.563,74 dolara yükselmiş, 1.500 dolar aralığında kalmış, 18 Ocak'ta 1.600 doları aşmış ve 2 Şubat 2023'te 1.700 doları geçmiştir.

Shapella olayı ile ETH yükselişe geçerek 6 Nisan'da 2.000 doları aştı ve 14 Nisan'da 2.126,32 dolara ulaştı. 18 Nisan 2023'e gelindiğinde ETH'nin değeri $2.110 civarındaydı.

ETH teknik analizi

Fiyat rallisi 3 Mart 2020'de başladığında, Ethereum'un ulaştığı en yüksek seviyeye bu kadar kısa bir süre içinde ulaşacağını çok az kişi hayal edebilmişti. Yıllar süren sürekli düşüş trendinin ardından Ethereum nihayet $110 civarında destek seviyesi buldu. Daha sonra yaklaşık dört ay boyunca istikrarlı ama yavaş bir şekilde yükseldi ve ardından ani bir hamleyle 480 dolara ulaştı. Yatırımcılar kâr elde etti ve dünya, belki de kripto fiyat dalgalanmalarını karakteristik olarak takip eden başka bir uzun konsolidasyon dönemine katlanmak üzere duruldu. Ethereum'un fiyatı "hayal kırıklığı yaratmayacak şekilde" Eylül ayından Kasım ayının ilk günlerine kadar konsolide oldu ve ardından tekrar yukarı doğru sıçrama yaptı.

19 Ocak 2021'de Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.422 dolara ulaşarak keskin bir düşüş yaşadı ve bir direnç oluşturdu. Birkaç hafta boyunca bu direnci test ettikten sonra fiyat nihayet kırıldı. Bu noktada, her gerçek kripto paydaşı kripto piyasasına büyük ilgi gösteriyordu ve umutlar yüksekti. Ethereum asla hayal kırıklığına uğramadı, direnç üstüne direnç patlattı, son derece yükselişli bir piyasa yapısı oluşturdu ve daha yüksek fiyatlara gözünü dikti. 

Her güzel şeyin bir sonu vardır ve böylece 16 Kasım 2021'de Ethereum tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 4.891,70 dolara ulaştı. ETH o zamandan bu yana sürekli olarak daha düşük seviyelerde işlem gördü ve daha yüksek seviyelere çıkmak için yaptığı her girişim güçlü bir düşüş baskısıyla karşılaştı.

5 Temmuz 2023 itibarıyla, Ethereum'un fiyat tahminine yönelik genel duyarlılık oldukça nötr görünüyor. Ethereum şu anda, 15 Haziran 2023'ten bu yana bize "AL" sinyali veren 200 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) üzerinde işlem görüyor.

Ayrıca, mevcut Ethereum fiyatı da 50 günlük SMA'nın üzerinde ve bu gösterge 21 Haziran 2023'ten beri bize "AL" sinyali veriyor.

İleriye baktığımızda, teknik göstergelere dayanarak, Ethereum'un 200 günlük SMA'sının önümüzdeki ay yükseleceğini ve 4 Ağustos 2023'e kadar $1.755,89 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kısa vadeli 50 Günlük SMA'nın aynı tarihte yaklaşık 1.831,72 dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ethereum 2018 fiyat tahmini

2018'in başında tüm kripto para birimlerinde önemli bir yükseliş görüldü ve bu da birçok Ethereum fiyat tahminini ateşledi. Bazıları kripto paraların itibari para biriminin yerini almaya çok yakın olduğunu söylerken diğerleri dalgalanmanın sadece bir sıçrama olduğunu düşündü.

Bununla birlikte, deneyimli yatırımcılar fiyat tahmininin fiyat geçmişi ve farklı faktörler hakkında bilgi edinmekle başladığını bilir. Analistler tahminlerini yaparken aşağıdaki bilgileri kullanmışlardır:

 • ETH, akıllı sözleşmeler için çok önemlidir.

 • ETH yapılan işlem sayısı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

 • Birçok ülke ETH'yi tanımamaktadır, bu nedenle düzenleme açısından BTC kadar iyi değildir.

 • Giderek daha fazla sayıda banka, odağını ETH'ye yöneltiyor.

 • ETH, borsalardaki en popüler ikinci kripto paradır.

Buna ek olarak, olası riskleri de dikkate almak gerekliydi:

 1. Hızlı büyümesine rağmen Ethereum halen spekülatif faaliyetlere karşı oldukça hassastı.

 2. Hack'lenme olasılığı.

 3. Artan kullanıcı sayısı farklı teknolojik sorunlara yol açabilirdi.

Sorunların çoğu çözülebilirdi, bundan dolayı birçok uzman Ethereum'un 2018'in sonlarına kadar değer kazanmaya devam edeceğini tahmin etti. En olumlu tahmin ETH'yi 2.500 dolar seviyesine koyarken en kötümser tahmin ise ETH'nin 1.500 dolara düştüğünü gördü.

Bugün bunların hepsinin yanıldığını biliyoruz. 2018'in sonunda, Ethereum fiyatı $137 civarındaydı. Ayrıca, Aralık 2018 civarında -$86 ile tüm yılın en kötü değerine ulaştı.

Ethereum 2019 fiyat tahmini

2019'un hemen başında ETH'nin fiyatı $106 seviyesindeydi. Ancak hızlı bir yükseliş yaşadı ve Mart ayında 140 dolardan işlem gördü. Yine de bu en iyi senaryo değildi, özellikle de varlığın fiyatının Ocak 2018'de neredeyse 1.400 dolara vardığı düşünüldüğünde.

İlk tahminler olumsuz olsa da uzmanlar birkaç faktörü analiz etti:

 • Bu uzun süren derin düzeltme hareketi sona erecekti.

 • ETH fiyatı yükselme eğiliminde olan BTC'ye bağlıydı.

 • Madencilik maliyetleri artıyordu.

 • Takip eden Konstantinopolis güncellemesi sistemi iyileştirebilirdi.

 • Akıllı sözleşmelerin işleyişi gelişmekteydi.

 • Buterin, saniyede 100.000 işlemlik bir ağ bant genişliğine ulaşacağını belirtmişti.

Birçok faktör Ethereum'un gelecekte de yükselmeye devam edeceğini gösterdi ve bundan dolayı piyasalardaki beklenti, 2019'u 500$ veya daha üzerindeki bir fiyatla kapatacağı yönündeydi. Ancak, bazı negatif faktörler de söz konusuydu:

 • Ethereum, Ripple'dan daha az bir sermayeye sahipti.

 • Birçok proje geliştiriliyor ve ETH'ye yaklaşıyordu (Tron, Dash, BCH, vb.).

 • Madencilik zorlaşmıştı ve madenciler önceliklerini diğer kripto paralara kaydırmıştı.

Yukarıda değinilen noktalar, Ethereum'un oldukça istikrarsız olabileceğini gösteriyor. En kötü ETH değer tahmini, bu para biriminin 70$'a kadar düşebileceği ve insanların ilgisini kaybedeceği yönündeydi. Ancak, böyle bir senaryo neredeyse imkansız çünkü ETH akıllı sözleşmeleri tüm dünya için önemli fırsatlar sunuyor.

Ethereum 2020 fiyat tahmini

Ethereum açılışını $131 civarında yaptı ve Ocak ayının büyük bölümünde yukarı yönlü bir trend izledi. Şubat ayına gelindiğinde, Mart ayında $90 ile yılın en düşük seviyesini oluşturacak şekilde geri çekilmeden önce $290 ile zirve yaptı. Düşük seviyeyi oluşturduktan sonra ETH istikrarlı bir şekilde yüksek seviyelerden işlem gördü ve yıl sonunda değeri 750 dolara kadar yükseldi.

Ethereum 2021 fiyat tahmini

ETH'nin bu kadar büyüyeceğine dair çok fazla öngörü yoktu. Kripto piyasasını vuran büyüme fırtınası Ethereum'u da sert bir şekilde vurdu çünkü para birimi tüm yıl boyunca en kârlı varlıklar arasında yer aldı. Bir yıldan kısa zamanda %550'den fazla artışla $4.891 seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek rekorunu kırdı.

Ethereum 2023 fiyat tahmini

5 Temmuz 2023 itibarıyla Ethereum 1.923,46 dolardan işlem görmekte ve bir önceki yıla kıyasla %42'lik etkileyici bir artış gösteriyor. ETH, Kasım 2021'de $4.891,70 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştıktan sonra, an itibarıyla %64 oran ile önemli bir düşüş yaşadı. Güncel olarak ETH, 16 Nisan 2023'teki yerel en yüksek seviyesinden bu yana %20,33'lük bir düşüş yaşadı. İleriye bakıldığında ise ETH, 2023 yılının geri kalanında $1.100 ve $2.000 aralığında dalgalanabilir.

2023, 2025 ve 2030 için Ethereum (ETH) fiyat tahmini

Kripto para piyasası çok değişken bir durumda, bu sebeple uzun yıllar boyunca doğru tahminlerde bulunmak hiç de kolay değil. Fakat birçok analistin Ethereum gibi popüler kripto para birimleri hakkında bazı fikirleri var. İşte uzmanlardan bazı Ethereum fiyat tahminleri.

TradingBeasts'in 2023, 2025 ve 2030 için Ethereum fiyat tahmini

TradingBeasts'in tahmini nötr-yükseliş yönünde. TradingBeast, Ethereum fiyatı için nispeten istikrarlı bir yıl öngörüyor ve 2023 sonunda, tokenin fiyatının yaklaşık $200 daha artacağını düşünüyor. 

Fiyatın 2024 yılında artması ve yıl sonuna kadar ortalama $2.299,214 civarında olması bekleniyor. TradingBeasts'in 2025 ve sonrası için Ethereum fiyat tahmini de iyimserlik içeriyor. Kaynağa göre, token fiyatının 2025 yılında 3.008.604 dolara ve 2026 yılında 3.632.503 dolara ulaşmasını bekliyor.

WalletInvestor'ın 2023, 2025 ve 2030 için Ethereum fiyat tahmini

WalletInvestor'ın teknik analizine göre Ethereum'un kısa ve uzun vadeli yatırımlar için kötübir varlık olacağını öngörüyor. Tahminlerine göre ETH, 2023 yılı sonunda $1.515,287 seviyesine düşecek. 2024 yılında token fiyatının düşmeye devam ederek 2024 yılı sonunda 265,446 dolara ulaşması beklenmektedir. WalletInvestor'ın 2028 için Ethereum fiyat tahmini de kötümser ve token fiyatının yıl ortasına kadar $40,817 seviyesine düşeceğini tahmin ediyor.

Ethereum (ETH) için genel çerçevede gelecek fiyat tahminleri

Bitcoin'in ilk kripto para birimi olması gibi, Ethereum da ilk akıllı sözleşme oluşturma projesidir. Bu yüzden bu kripto para birimi muhtemelen gelecekte çökmeyecektir. Bugün pozisyonları çok güçlü ve kripto para topluluğundan birçokları ETH'ye inanmaya devam ediyor.

Güncel olarak bu sistemin çeşitli sorunları var, bu sebeple Ethereum'un değeri kısa vadede değişken olacaktır. Bu noktada her şey ETH ekibine bağlı. Temel sorunları çözerlerse ETH, piyasada tutunabilir. Aksi takdirde, kripto para biriminin değeri çift haneli rakamlara düşecektir.

Ethereum ne kadar yükselebilir?

Kripto para topluluğu Ethereum ekibinin oldukça yetenekli olduğunu biliyor, bu yüzden iyi tahminlerde bulunuyorlar. Forumlarda çoğu kişi ETH'nin akıllı sözleşmeler için 1 numaralı platform olacağını söylüyor.

Ancak, bazı uzmanlar Ethereum akıllı sözleşmelerinin konumlarını kaybettiğini düşünüyor. Geliştiriciler, ETH blok zincirinin ana ilkelerini reddetmeden sistemi iyileştirme konusunda fikir sahibi değiller ve Solana gibi projeler Ethereum'un peşinden koşuyor. Zaman içinde ve diğer gelecek vadeden projelerin sürekli desteğiyle Ethereum nihayetinde ilgisizliğe boyun eğebilir.

Fakat fiyatın ne olacağı sadece geliştirme ekibine bağlı değil. Haberler, Bitcoin trendleri, altcoin aktivitesi vb. gibi birçok başka faktör de vardır. Ethereum çok iç bağımlılığı olan projedir, bu nedenle birçok engel olacaktır.

ETH ne kadar yükseğe çıkabilir? WalletInvestor tarafından birkaç ay önce tahmin edildiği gibi $14.000 seviyesini aşma ihtimali var. Piyasa yükseliş trendinde olmasa dahi varlık hâlâ iyi bir desteğe sahip. Bu durum istikrara kavuşursa tekrar 4.000 dolara ve hatta daha yüksek seviyelere ulaştığını görebiliriz.

Gelecek yıllarda, ETH maksimum 6.000 dolara ulaşabilir. Daha yükseğe ulaşmanın tek yolu bir sıçrama olmasıdır. Ancak, bu destek ne kadar büyük olursa daha sonraki düzeltme de o kadar büyük olacaktır. Dolayısıyla, gerçekçi olmalı ve ETH'nin en az 2025 yılına kadar istikrarlı bir $10.000 seviyesine ulaşamayacağını tahmin etmeliyiz.

DigitalCoinPrice'ın 2023, 2025 ve 2030 için Ethereum fiyat tahmini

DigitalCoinPrice da önümüzdeki 10 yıl için olumlu bir Ethereum fiyat tahmininde bulunuyor. Tokenin 2023'ü 4.081,58 doların üzerinde bitirebileceğine ve 2026'daki değerinin 8.649,88 dolara kadar çıkabileceğine inanıyorlar. 2032'nin sonunda ise token fiyatının 36.687,70 dolara fırlayacağı tahmin ediliyor.

bottom of page