top of page

14 Aralık Güneş Tutulması

14 Aralık tarihinde Türkiye saati ile saat 19:16'da 23 derece Yay burcunda tam güneş tutulması meydana gelecek. Toplam 2 saat 10 dakika sürecek olan tutulmanın hayatımıza etkisi ise 2 sene 10 ay boyunca devam edecek. Gerçekleşecek olan bu tutulma 142 saros döngüsünde yer alan ve 18 yılda bir geçekleşen tutulmalar zincirinin 23. üyesidir. Ülkemizden gözlemlenmeyecek olan bu tutulma gözlemlendiği ülkeler bşta olmak üzere  Dünya'da büyük olaylar yaşanmasına sebep olacak. Güney Amerika ve Güney Doğu Asya , Hint okyonusu için Büyük depremler ve Tusunami beklenmelidir.Tutulma Güney Amerika, Afrika kıtasının güneydoğusu, Antarktika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu'nun güneyinden izlenebilecek. Tutulmanın tam olarak görülebileceği tek ülke ise Güney Amerika'da Arjantin olacaktır.
Bu tutulma, 22 Kasım 1984 ve 4 Aralık 2002 yıllarında gerçekleşen tam güneş tutulmalarının devamı niteliğindedir. Dolayısıyla bu tutulmaların bir uzantısı olark hayatlarımıza etki edecektir.  Merak edenlerin  o dönemde neler yaşandığını incelemesini öneririm.

Anın haritası incelendiğinde, yükseleninin 16 derece Yengeç burcu olduğu ve şans noktası ile de çakışıyor oluşu görülmektedir. Bu tutulma güney ay düğüm bendinde olduğundan ne kadar sert etkiler yaratsada insanlık olarak ilahi bir koruma altında olacağımızı söyleyebilirim. Bu tutulma Merkür ile kavuşum enerjisindedir ve haritanın 6. evini etkisi altına altığından özellikle sağlık konularını gündemimizde tutmaya devam edecektir. Özellikle iletişim konuları, düşüncelerimiz ve ergen yaştaki gençler, eğitim ve kısa yolculuklar bu güneş tutulmasının gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu etkiler sebebi ile şehirler arası yolculuklarda kısıtlanmaların olabileceğini düşünüyorum. Gençlerimizle ilgili tatsız sağlık haberleri alabiliriz . Eğitimin internet üzerinden devam edeceğini belirtmek de hiç zor değil.

Ay düğümlerinin Apex'inde yer alan ve tutulmaya kare açı ile meydan okuyan Neptün ise önümüzdeki dönemde kendimizi değersiz hissedeceğimizi ve bizden gizlenen konular ile yüzleşeceğimizi göstermektedir. Aşırı idealize ettiğimiz insanların aslında birer abartıdan ibaret olduğunu anlayacağız. Bu açı kalıbı bazı ihanetlerin su yüzüne çıkacağını, bazı skandalların ifşa olacağı anlamı taşımaktadır. Ancak aman dikkat bu açı nedeniyle yüzleştiğimiz gerçekler bizleri değersizlik duygusuna itebilir. Aldatma, aldatılma ve aldanmalara çok açık olacağımız bir zaman dilimine gireceğimizi özellikle belirtmek isterim. Öyleki önümüzdeki 2 - 2,5 sene boyunca birçok evliliğin veya sağlam olduğuna inandığınız ilişkilerin bittiğine tanıklık edeceğiz.

Anın haritasında özellikle evlilik ve ortaklıkları temsil eden 7. evde(Meridyen ev sistemi ile incelendiğinde 5. ev olan aşk, hobiler ve çocukları ifade eden ev)  meydana gelen ve aralarında  Satürn, Plüton ve Jüpiter gibi en baba gezegenlerin de olduğu gezegen toplaşması nedeniyle birçok evlilik ve ortaklıkl bitme veya dönüşme riski ile karşı karşıya olacaktır. Sağlamlığına güvendiğiniz ve hatta evliliğe gideceğine inandığınız ilişkiler de bu süreçte özellikle sadakat konularında büyük sınavlar verecektir. 
Kısaca bu tutulma ile değişim düğmesine de basılmış olacak. Peki bunun spesifik olarak bize ve ülkemize yansıması ne olabilir derseniz bir çok şirketin el değiştirdiğine ya da bir ortak ile devam etme kararları alacaklarını söyleyebilirim. Birçok yabancı ortaklı şirketin belki de Türkiye pazarını terk ettiğine tanıklık edeceğiz. Ama şu bir gerçek ki 2021 yılı tam bir değişim yılı olacak. Birçok şirket el değiştirecek. Birçok kurumun yönetim kadrosunda radikal değişimler olacaklar. Yok canım o da mı gitmiş diyeceğiniz birçok kişinin haberi bu yıl bizleri şaşırtacak. Pek çok iflas haberi ise tüm dünya ve ülkemiz için şaşırtıcı olacak.

Bu tutulma Ras Alhague ve Lesath adlı sabit yıldızların arasında gerçekleşeceğinden bu yıldızların etkilerine de hayatımıza dahil edecek. Ras Alhague sabit  yıldızı özellikle kadınlara karşı sapkın davranışlar olabileceğini gösterir ki önümüzdeki günlerde kadınlara karşı gerçekleşen saldırı, taciz ve darp haberlerine tanıklık edebiliriz aman dikkat. Diğer yandan bu yıldız aynı zamanda enfeksiyon hastalıkları ve salgınları da gösterir ki tam aşı haberi ile mutlu olmuşken başka tür bir salgın hastalık riski altında olduğumuzu gösteriyor. Ve unutulmamalıdır ki özellikle Neptün ile tutulma arasındaki olumsuz açı kalıbı zehirlenmelere ve beklenmedik ilaç tepkimelerine maruz kalabileceğimizi gösteriyor. Lesath ise Mars doğasında bir sabit yıldız olduğundan bu değişim sürecinde bazı direnişler olabileceğini gösterebilir. İyi olan yanı şu ki özellikle sportif  faaliyetler ve hareket gerektiren işlerde başarı vaat eder. Dolayısıyla önümüzdeki dönem spor alanında başarılara tanıklık edebiliriz.

Özellikle pandeminin tetiklediği ekonomik darboğaz sebebi ile dolandırılma ve sahtekarlık girişimlerinin artacağını gösteriyor Neptün bize. Son olarak Yay burcunda gerçekleşecek bu tutulma yasalarda ve bazı kurallarda köklü değişimler olacağının altını çiziyor. Özellikle fanatizm duygusuyla bağlı olduğunuz konularda sınanacağımız ve sıkı sıkıya sahip çıktığımız pek çok şeyin değişeceğini vurguluyor bu tutulma. Bazı ülkeler sınırları için net kurallar koyarak katı kısıtlamalara gidebilir. Sağlık için belki biz insanlarda da sağlık karnesi tarzı bilgilerin yer aldığı pasaportlar olmadan yurt dışına belki de hiç çıkılamayacak. Hep birlikte önümüzdeki iki yıl bu ve benzeri olaylar ve kurallara tanıklık edeceğiz gibi görünüyor.
 

bottom of page