top of page

2020 Yılının en önemli olaylarından biri ile karşı karşıyayız. Öncelikle şunu  belirtmeliyim ki Satürn 22 Mart 2020 tarihinde Kova burcuna geçiş yapacak ve 8 Mart 2023 tarihine kadar bu burçta transit yapacak. 22 Mart 2 Temmuz arası olan zaman sürecinde Satürn Kova burcunda olacak sonrasında ise Oğlak burcuna gerilemiş olacak. Kısacası 22 Mart ile 2 Temmuz arası neler yaşadığınızı veya yaşayacağınızı çok dikkatli analiz etmenizi öneririm çünkü o günler yaşayacağınız olaylar önümüzdeki 3 yılın fragmanı niteliğinde adeta.

Satürn bizlerin hayatındaki en önemli acımasız gezegenlerin başında  yer alır. Karmanın Lord'u olarak da nitelendirilen Satürn bizi kısıtlayarak gelişmemiz, olgunlaşmamız için bizlere çok ağır dersler verir ve sonrasında dersinizi alıp almadığınıza dair size sınavlar yapar. Dersler ve sınavlar sert, somut, bazen korkunç ve son derece acımasız olabilir ve bunun sonucunda ise başa çıkma yöntemleri öğrenirsiniz. Peki ya bu sınavlardan başarı ile geçerek almamız gereken dersleri aldığımızda ne oluyor dersiniz, tabii ki hak ettiğimizi bize kalıcı olarak vererek bizi ödüllendirir.

Satürn Kova transitinden nispeten daha az etkilenecek burçlar Hava grubu olan diğer burçlar yani Terazi ve İkizler. Bunların yanı sıra Koç ve Yay burçları da Kova ile olumlu açıda bulunduklarından nispeten daha az etkilenecekler arasında bulunuyor. Satürn transitine en sert şekilde maruz kalacak burçlar ise  Aslan, Akrep ve Boğa burçları olacak. Bu burçlarda gezegenleriniz varsa haritanızı dikkatli incelemeniz gerekecektir.

Satürn en son 6 Şubat 1991 ile 21 Mayıs 1993 yılları arasında Kova burcunda transit yapmıştı. Balık burcuna geçişinin ardından retro hareketine başlamıştı ve 28 Ocak 1994  yılına kadar Kova'da yer almıştı. O dönem yaşananları hatırlamakta fayda var. En belirgin olay ise İnternet çağının başlaması olarak nitelendirebiliriz.

Satürn Kova burcunun ilk yönetici gezegeni niteliğindeydi. Uranüs keşfedilmeden önce Kova Satürn tarafından yönetiliyordu ve hala da Kova'nın ikincil yöneticisidir. Dolayısıyla Satürn kendini Kovada rahat hisseder. Kova yeni düzen getirmenin yanı sıra son derece teknolojik ve yenilikçi bir burcumuzdur. Yeni icatlar, devrimler, özgürlük adına isyanlar hep Kova burcunun konularıdır. Baskıya karşı asi ve isyankar yaklaşım ile başkaldırı bu dönemin enerjisini simgeliyor olacak.

Şimdi bu olguları bir araya getirdiğimizde  filmin konusu bir nebzede olsa adeta gözler önüne seriliyor . Bir tarafta otorite ve baskıcı satürn diğer tarafta teknolojik kova bir araya gelince özellikle teknolojiyi de sembolize eden sosyal medyada oluşacak baskılar, engellemeler ile karşılaşabiliriz. Eğitim sisteminin yanı sıra teknolojik innovasyonlarda da artışlar olabilir. Sosyal medya alanını yasalar ile boyunduruk altına alma çabaları gözlenebilir. Astrolojinin önemi daha da artabilir, kripto paralar gündem oluşturabilir, havacılık sektörüne ilişkin spekülatif haberler ve hava olayları ön plana çıkabilir. Uzay konuları veya yeni gezegen arayışları, astroidler gündemimizin bir parçası haline gelecek gibi görünüyor. Ancak bir de madolyonun diğer yüzü var ki o da Kova'nın özgürlükçü yapısı. Baskılara karşı başkaldırılar, bazı toplumlarda toplu protestolar yine fazla konuşulan konular olacak. Yepyeni bir düzen başlıyor benden söylemesi çünkü Satürn Kova'ya geçecek ortalığı önden bir hazırlayacak ve Satürn Kova'dan çıkıp Balık burcuna geçtikten sonra yani 23 Mayıs 2023 yılında Plüton Kova'ya geçecek ve Satürn'ün bayrağını elinden alacak ve o andan itibaren artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. 

bottom of page