top of page

18 Haziran 2020 Merkür Retrosu

Dillere destan Merkür, Yengeç burcunun 14 derecesinde 18 Haziran itibari ile yine Retro hareketine başlıyor ve 12 Temmuz tarihine kadar yine iletişim ve teknoloji konularında sabrımızı sınamak adına başımıza olmadık işler açacak. Astroloji ile az biraz ilgilenen herkesin malumu olduğu üzere Merkür Retro zamanları elektronik eşyalar, her türlü ulaşım aracı arızalanabilir ve her türlü seyahatlerde olmadık gecikmeler veya aksilikler yaşanabilir. İletişim kurduğumuz insanlarla yanlış anlama, anlaşılma gibi aksilikler görülebilir.
Yukarıda bahsettiğim tüm aksiliklerden bağımsız olarak bu Merkür Retro'su başlangıç derecesi açısından bakıldığında, gökyüzünde güneşten sonra en parlak yıldız olan Sirius yıldızının üzerinde başlayacak. Bundan ötürü bu retro bazı okurlarıma son derece olumlu haberler getirebilecek . Nasıl mı? Önce Sirius yıldızının genel özelliklerinden ve temsil ettiği konulardan bahsedeyim.300 küsur yıl önce keşfedilen Sirius, hemen hemen bütün uygarlıklar tarafından kutsal sayılmıştır.Dünya'nın en eski tapınağı olan Göbeklitepe'de, Sirius yıldızına tapınmak için inşa edilmişdi. Eski uygarlıklarda sıklıkla karşımıza çıkan Sirius; Türk mitolojisinde Kutsal Kurt Asena, Roma mitolojisinde Romulus ve Remus’u emziren kurt ve Mısır’da Anubis tanrısı olarak geçmektedir. Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olan yıldızın, din ve mitolojinin içinde bu kadar çok yer almasının sebebi Güneş'ten 8.6 ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen, parlaklığının Güneş'in 23 katı olmasından dolayıdır. Mason yazar William Hutchinson "Sirius, mason localarında herkesin dikkatini celbeden en kutsal objedir." diyor. Masonlukta tanrısal bir sembol olan Sirius, "her an her yerde olanı gören ve her şeyi bilen" anlamına gelmektedir. Amerikan Doları'nda  "Her şeyi gören göz" olarak sembolleştirilmiş olan gözün arkasındaki ışınlar, Güneş ışınları değil, Sirius'un yaydığı ışınlardır. Sirius, kişiye şan, şöhret, başarı ve mucizeler getirmesi ile ünlenmiş çok değerli bir yıldızdır. Haritasında 14 derece Yengeç burcunda gezegeni veya önemli noktası olan kişilerin, hele bir de olumlu açılar ile destekleniyorsa toplum tarafından öne çıkarılan başarılı kişiler olmaları kaçınılmazdır.
Merkür Retrosu da ister istemez Sirius yıldızının bu saydığım güzel etkilerinden nasibini alacaktır. Özellikle önceden girişimde bulunduğunuz bir iş konusunda olumlu haberler alabilirsiniz. Sosyal medyada herhangi bir girişime dair olumlu gelişmeler ard arda hayatınıza akabilir. Merkür bizim iletişim dilimizi de semboılize eder, dolayısıyla bu süreçte alacağınız birtakım stratejik kararlar ile geleceğinize dair olumlu ve başarılı adımlarda atabilirsiniz. 
Bu kadar iyimser tablodan sonra nazar boncuğu niteliğinde madalyonun diğer yüzünden de bahsetmeden olmaz tabii. Merkür Retro hareketine başladığı an o çok sevdiğimiz Satürn ile karşıdan birbirlerine adeta meydan okuyor olacaklar. E bir tarafta iletişim gezegeni bir tarafta da karmanın lordu karşıdan birbirlerine öfkeyle meydan okurken  bunun bizlere yanıması ise oldukça dramatik olabilir. Geçmişte kaldığını düşündüğünüz kişiler veya olaylar karşınıza çıkabilir. Özellikle aralarındaki derece farkı sebebi ile bu olayların daha ziyade iş ve kariyer alanından olan konular olabileceğini öngörmek hiçte zor olmayacaktır.
Bu gibi Retro dönemlerinde iletişim sıkıntıları sebebi ile oluşabilecek kışkırtmalara karşı dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Mail, sms yada whatsapp mesajı gönderirken ikinci kez kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Elektronik eşyalarda oluşabilecek arızalar için hemen yenisini almayı düşünmeyin ya da tamirciye vermeyin önce bir sakin olup Retro sürecinin geçmesini bekleyin. Eski partnerler kapınızı çaldığında ilk etapta hoşunuza gitse ve cazip gelse de aman diyeyim Retro sonuna kadar bekleyip kararınızı öyle verin. Seyahat planlarınızda normalden daha fazla süre tanıyın kendinize ve gerekli tüm belgelerinizi birkaç kez kontrol edin. 

bottom of page