top of page

21 Haziran 2020 Güneş Tutulması ile 2020'nin 2. yarısı başlıyor.

21 Haziran günü Türkiye saati ile sabah saat 09:41'de Yengeç burcunun 0 derecesinde halkalı güneş tutulması meydana gelecek. Güneş tutulmasını özellikle Satürn adeta etkisi altına alacak diyebiliriz. Güneş tutulması anının haritası incelendiğinde yükselen 20 derece Aslan olduğundan ve Algenubi yıldızı ile kavuşum yapıyor oluşundan özellikle kişisel özgürlükler ve kendini ifade etme isteğinin artması ve otorite figürlerinin bu duruma karşı gösterdiği ani çıkışlar gündem maddemiz olacak gibi görünüyor. Kısaca bu güneş tutulmasının ana teması kişisel özgürlükler ve otorite figürleri arasında yaşanması gereken denge olacaktır.
Geçtiğimiz 1,5 yıllık süreçte meydana gelen tutulmalar hep Yengeç Oğlak aksında meydana gelmişti, bu yaşadığımız tutulmalar ise yine bu aksta yaşanmakta olan son tutulmalardır bu sebeple aile ve otorite konularında birçoğumuz bu süre zarfında oldukça zorlandık, zorlanıyoruz. Güneş tutulmaları her zaman yeniay dönemlerinde meydana gelir ancak etkisi yeniay kadar kısa soluklu olmadığı gibi bazen yıllar boyu sürebilir. Yeniay yeni başlangıçları sembolize eder dolayısıyla bu  tutulmanın etkisi de sizlere yeni bir başlangıç imkanı sunabilir.
Yukarıda da değindiğim üzere Satürn bu tutulmaya adeta damga vuracak . Satürn her türlü otorite figürünü temsil edebilir (baba, patron, yönetici,yerel ve ulusal yönetimler, vb. ) dolayısıyla bu tutulma ile kişisel hak ve özgürlük konusunda kendinizi ifade etme noktasında Satürn amca'dan gelecek engelleme ve kısıtlamalar dolayısıyla iç huzursuzluklar yaşamamız olası. Satürn'ün anın haritasında 6. ev yani günlük yaşamımızı temsil eden alanda yer almasından dolayı iş yaşamında bir çoğumuzun sorumluluğu ve iş yükü artabilir. Haritanın tepe noktasının Boğa burcunda olması ve MC hattına Uranüs'ün yakınlığı sebebi ile kariyer hayatında bazılarımız ani terfi haberleri alabilecek iken, bazılarımız ise beklenmedik şekilde mevcut konumlarını kaybedebilecek. Keza KAD ile Betelguese yıldızının kavuşum yapıyor oluşu da bu konuyu vurguluyor. Uranüs ile Vertex arasında yer alan üçgen açı ise bu yaşanacak olan konunun kadersel bir konu olduğunu  bizlere göstermektedir.
Bu tutulma'da bir diğer dikkat çekici olay ise 8. evde Neptün Mars kavuşumunun yaşanıyor oluşu ve bu kavuşumun ASC çizgisine olan açısı. Bu açı sebebi ile cinsel dürtü kontrolsüzlüğünün yaratabileceği hayal kırıklıklarına da dikkat etmek çok önemli. Keza Venüs Satürn arasında yer alan gergin açı da benzer konuları anımsatıyor ister istemez. Dolayısıyla bu süreçte hiçte istemediğimiz haberler kulağımıza çalınabilir. 

Tutulma'nın Burçlara olan etkisi

KOÇ: Koç'lar ve Özellikle de Yükselen Koç'lar Güneş tutulması sevgili Koç'ların 4. evinde gerçekleşecek olan tutulma bir çoğunuzu aile, ev konularında etkisi altına alıyor olacak. Hatta bazılarınız önümüzdeki altı ay içerisinde ev alma, taşınma, ev değiştirme gibi konuları gündemine alabilirler. Ancak yeni ev girişimini krediye başvurarak almayı düşünüyorsanız Retro'lara dikkat etmenizde fayda var. Özellikle de Merkür Retro'suna aman dikkat diyeyim ne o evin işi biter ne komşularla sorun. Kredileri öderken zorlanma da cabası benden söylemesi.

 

BOĞA: Boğa'lar ve Özellikle de Yükselen Boğa'lar Güneş tutulması sevgili Boğa'ların 3. evinde gerçekleşecek olan tutulma bir çoğunuzu eğitim, kardeş ve özellikle iletişim konularında yeni fırsatlar yaratacaktır. Birçoğunuz bu süreçte bu konularda yeni girişim kararları alabilir ve bu konularda bazı fırsatlar yakalayabilirsiniz. Birçoğunuzun iletişim dilinizi değiştirmenize vesile dahi olabilir. Bazılarınız sosyal medyada daha aktif olmak isteyebilir, blog, vlog gibi sosyal mecralarda ben de varım diyebilir.

 

İKİZLER: İkizler ve Özellikle de Yükselen İkizler Güneş tutulması sevgili İkizlerin 2. evinde gerçekleşecek olan tutulma bir çoğunuzu finansal konularda etkisi altına alacak. Finans ve maddi konularda yeni girişimlerde bulunma yönünde eğilimler sergilemeniz son derece olası. Birikimlerinizi yeniden yapılandırma veya masraflardan kaynaklı olmadık harcamalarla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Kısacası önümüzdeki zaman dilimi sizi bütçe hesabı yapmaya mecbur bırakacakta diyebiliriz.

 

YENGEÇ: Yengeç ve özellikle de yükselen Yengeç'leri güneş tutulması 1. ev konularında etkiliyor olacak. 1. ev konuları son derece geniş olmakla birlikte kendinize dair bazı değişiklikler yapma eğiliminde olabilirsiniz özellikle de fiziksel görümünüze dair bir yapılanma eğilimi göstermeniz son derece olağan olacaktır. Özel hayatınız ve sorumluluk konularında bu güneş tutulması sizi biraz zorlayabilir. Bir çok Yengeç ise imajında değişiklik yapmak konusunda girişimlerde bulunmak isteyecektir.

 

ASLAN: Aslan'lae ve özellikle de Yükselen Aslanları Güneş tutulması 12. evinde gerçekleşecek olan tutulma bir çoğunuzu bilinçaltı korkularınız veya daha önce hiç farkında olmadığınız konuların su yüzüne çıkmasına sebep olacaktır. Özellikle iş ve gündelik yaşamınızda etrafınızda bulunan insanların arkanızdan iş çevirdiğine şahit olabilir ve kariyer, sağlık, gündelik çevrenizde yapılanma eğilimi sergilemeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte sağlık konularınızın da gündem oluşturması son derece olası, bazılarınızın daha önce farkında olmadığı hastalık haberleri alabilirler.

 

BAŞAK: Güneş tutulması Başak ve özellikle de yükselen Başak'ları 11. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Başak önümüzdeki altı ay içerisinde sosyal çevresini baştan düzenleme eğilimine girişebilirler. Sosyal çevrenizde yer alan arkadaşlarınızın belki de bir çoğunu önümüzdeki süreçte yanınızda yer almasını istemeyebilirsiniz. Ayrıca yeni bazı sosyal sorumluluk projeleri ve derneklerde yer almak isteyebilir, hatta kendinizi yardım projelerinde bulabilirsiniz.

 

TERAZİ: Güneş tutulması Terazi ve özellikle de yükselen Terazi'leri 10. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Terazi iş ve kariyer konularında yapılanma içerisinde bulabilirler kendilerini. İş arayan Terazi'lere yeni iş fırsatları oluşabileceği gibi bir takım Terazi burçları ise iş veya kurum değiştirmek durumunda kalabilirler. Kariyer konusunda kendinizi ispat etmekte zorlanmayacaksınız hatta bazılarınız yeni teklifler alabilir. Ancak yeni iş girişimizin Merkür Retro'su dönemine denk gelmemesine dikkat etmenizi öneririm.

 

AKREP: Güneş tutulması Akrep ve özellikle de yükselen Akrep'leri 9. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Akrep yurt dışı ve yüksek öğrenim konularında etki alıyor olacaklar. Bazı Akrep'ler yurt dışına yerleşme, yurt dışında yaşayan kardeşlerle ilgili konular, yurt dışında eğitim olanakları, yüksek öğrenim konularından bir gündem maddesi ile altı aylık süreci geçiriyor olacak. Önümüzdeki dönemlerde bahsettiğim konularda netleşme hatta değişim yaşamanız söz konusu olabilir. Bazı Akrep burçları ise iş hayatında yeni bir yapılanma içerisine girerek global bir firmanın üyesi haline gelebilirler.

 

YAY:  Güneş tutulması Yay ve özellikle de yükselen Yay'ları 8. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Yay mahkeme, nafaka, miras, krediler konularında etki alıyor olacaklar.  Bazı Yay'ların süre gelen mahkeme konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kredi konularında şanslı bir dönem olsa da siz yine de zorunda olmadıkça kredi kullanmamaya özen gösterin. Netice de karşıt eviniz olan 2. evinizde zorlanıyor olmanızdan dolayı birçok Yay maddi kaynaklarını yönetmekte zorlanıyorlar. Süre gelen mahkemelerden lehinize sonuç ve buna bağlı tazminat kazanmanız söz konusu olabilir.

 

OĞLAK: Güneş tutulması Oğlak ve özellikle de yükselen Oğlak'ları 7. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Oğlak evlilik ve ortaklık konularında yapılanma aşamasında bulabilirler kendilerini. Bazılarınız evlilik yolunda bulabilirler kendilerini veya bazılarınız ise sorunlu bir evlilik yaşamı bulunanlar kendilerine yeni bir hayat çizmek adına radikal bazı kararlar alıyor olabilirler. İlişkilerinizi derinlemesine irdeleyeceğiniz bir sürecin arifesinde olduğunuzu bilmeniz önemli. Bazı Oğlaklar ise iş konularında varsa ortakları  ile yollarını ayırabilirler veya ortaklı yeni bir iş kurma eğilimi sergileyebilirler.

 

KOVA: Güneş tutulması Kova ve özellikle de yükselen Kova'ları 6. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Kova iş konularında değişikler yaşayabilirler. Mevcut çalıştıkları firmanın başka bir birimine geçiş yapabilirler. Bazı Kova'lar ise ufak sağlık sorunları ile baş etmek zorunda kalabilirler. Gündelik hayatınızda bazı krizlerle baş etmek zorunda kalabilir ve kendinizi yepyeni bir yapılanma aşamasında bulabilirsiniz. Süre gelen bir sağlık sorununuz var idiyse de olumlu gelişmeler yaşamanız olası olacak bu günlerde.

 

BALIK: Güneş tutulması Balık ve özellikle de yükselen Balık'ları 5. ev konularında etki altına alıyor olacak. Birçok Balık aşk, çocuklar, hobiler konusunda etki altında olacaklar. Çocuklar konularında bir takım gelişmeler gündeminizi oluşturabilir. Bazı bekar Balık burçları yeni aşk maceralarına yelken  açabileceği gibi bazılarının ise flörtöz hareketlerinden ötürü ilişkileri sekteye uğrayabilir benden söylemesi. Bazı Balık burçları ise kendilerine yeni hobiler edinebilir veya hobilerine ağırlık vermeyi tercih edebilirler bu günlerde. Bebek sahibi olmak isteyen Balık burçları ise bu emellerine ulaşabilirler. 

bottom of page